Na tem blogu bom predstavila praznike, dva iz Slovenije, enega judovskega in enega pravoslavnega.
SLOVENSKI KULTURNI PRAZNIK
8. februar, slovenski kulturni praznik, ni samo dela in pouka prost dan, ampak je tudi poklon slovenski kulturi. Namen tega dne je med drugim približati kulturne dogodke in prireditve širšemu občinstvu, saj je v večino kulturnih ustanov vstop prost.
Praznujemo obletnico smrti največjega slovenskega pesnika
Franceta Prešerna. Na ta dan poteka osrednja državna proslava, na kateri podelijo Prešernove nagrade in nagrade Prešernovega sklada za vrhunske dosežke na področju umetnosti v Sloveniji.
Proslava ob obletnici pesnikove smrti je prvič postala vseslovenska po sklepu osvobodilnega gibanja leta 1941, med drugo svetovno vojno, vendar je bil tedaj to praznik vseslovanske enotnosti in so ga praznovali 7. februarja. 8. februar se kot praznik slovenske kulture praznuje od leta
1945 naprej.
Na ta dan se odvija več prireditev, v spodaj priloženem filmu je predstavljena proslava v mestu Kranj.
http://www.youtube.com/watch?v=BbxOSsdI86o
DAN REFORMACIJE
V Sloveniji je
31. oktober državni praznik, dan reformacije. Slovencem je reformacija prinesla prvo knjigo in s tem knjižni jezik.
Osrednja osebnost slovenskega protestantizma je postal
Primož Trubar (1508-1586). Leta 1550 je napisal Katekizem, prvo knjigo v slovenskem jeziku in prvo slovensko tiskano knjigo sploh, ki ji je dodal še Abecednik.
Najpomembnejše delo slovenskega protestantizma je po mnenju številnih strokovnjakov prevod Biblije, ki jo je Jurij Dalmatin leta 1584 dal natisniti v Wittenbergu. V času reformacije je nastal tudi prvi slovenski pravopis, Zimske urice Adama Bohoriča, ki je začrtal slovensko pisanje v naslednjih dveh stoletjih.
V Sloveniji je dan reformacije državni praznik od leta 1992. Izraz reformacija sicer izhaja iz latinskega glagola, ki pomeni preoblikovati, preurediti, obnoviti.